Pierwsza kąpiel

Już niebawem powitasz na świecie swojego Maluszka i z pewnością zastanawiasz się, jak najlepiej o niego zadbać. W naszej rubryce dowiesz się jak właściwie pielęgnować dziecko. Zapraszam do lektury.

Jak myślisz kiedy powinnaś wykonać pierwszą kąpiel?

Z pierwszą kąpielą nie ma co się zbytnio spieszyć. Poczekaj z tą czynnością co najmniej 3-4 dni od porodu. Ciało noworodka pokryte jest mazią płodową, która chroni go przed patogenami jeszcze zanim mama rozpocznie karmienie piersią. Przez pierwsze 2 dni, w czasie których dziecko przebywa najczęściej w szpitalu, maź zdąży się wchłonąć. Zazwyczaj po 2 dobach od porodu, mama i dziecko wychodzą ze szpitala. Wówczas dobrze jest dać dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji po 3-4 dniach wykąpać noworodka.

Czego będziesz potrzebowała do kąpieli?

 • wanienka
 • delikatny płyn a najlepiej emolient do kąpieli niemowląt
 • miękki duży ręcznik
 • termometr do wody
 • ubranie
 • pieluszka
 • waciki
 • miękka szczoteczka do czesania

Kąpiel noworodka - porady

 1. Mycie tak małego dziecka bardziej przypomina ochlapywanie niż szorowanie. Musisz zachować szczególną delikatność względem wrażliwej skóry maluszka. Najlepiej kąpać wieczorem bo ciepła woda działa rozluźniająco i uspokajająco.
 2. Nie musisz myć dziecka zbyt często. Jeśli w prawidłowy sposób dbasz o higienę intymną dziecka w zupełności wystarczą kąpiele co 3 dni.
 3. Zapamiętaj, że najlepiej wykapać dziecko kiedy nie jest mocno głodne.
 4. Zadbaj o odpowiednie warunki. Wbrew pozorom, nie musisz koniecznie kąpać dziecka w łazience. Pokój będzie lepszym wyborem, jeśli maleństwo czuje się w nim bardziej komfortowo. Pamiętaj o tym, by w pomieszczeniu było ciepło - ok. 25 - 26 stopni Celsjusza.
 5. Przygotuj sobie wszystkie niezbędne rzeczy zawczasu, zanim jeszcze rozbierzesz dziecko. Gdy będziesz miał/a wszystko pod ręką, kąpiel zajmie Ci zaledwie kilka minut. Nie warto zbytnio przeciągać tej czynności. Przetrzymywanie dziecka w wodzie, która szybko się wychładza, może prowadzić do wyziębienia organizmu.
 6. Bardzo istotną kwestią jest odpowiednia temperatura wody. Najlepszą temperaturą dla noworodka będzie taka nieco powyżej temperatury ciała, czyli 37-38 stopni C.
 7. Wanienkę napełnij wodą do miej więcej 1/3 , woda nie może zalewać główki czy uszu dziecka, kikut pępowiny nie może być przykryty wodą.
 8. Kąpiel zacznij od polania brzuszka.
 9. Do mycia noworodka i niemowlęcia używaj dostosowanych do wieku kosmetyków. Nigdy nie używaj produktów przeznaczonych dla dorosłych! Mogą podrażnić delikatną skórę maluszka.
 10. Osuszanie skóry po kąpieli tylko przez dotyk miękkim ręcznikiem

Lokalizacja

ul. Morcinka 17
87-100 Toruń
Telefon: 508 199 030

Godziny otwarcia

Pon-Pt 16:00 - 19:00
Sobota Zamknięte
Niedziela Zamknięte

Szybki kontakt

508 199 030

Znajdziesz nas na