Poradnik
Zapoznaj się z przygotowanymi przez nas materiałamiŻółtaczka noworodków
Żółtaczką nazywamy objaw polegający na żółtym zabarwieniu skóry, błon śluzowych i białkówki oka. Rozwija się w wyniku nagromadzenia dużej ilości żółtego barwnika (bilirubiny) który powstaje z rozpadu hemoglobiny. Pojawia się gdy nagle rozpada się dużo czerwonych krwinek i hemoglobiny oraz dochodzi do zaburzenia czynności wątroby i dróg żółciowych.
Żółtaczkę fizjologiczną ma większość (około 80%) nowo narodzonych dzieci. Pojawia się w drugiej- trzeciej dobie, mniej więcej po ukończeniu 36 godziny życia. Najwyraźniej widać ją w czwartej i piątej dobie, potem zaczyna ustępować, zwykle trwa do 10 dnia życia dziecka.
Jeśli kilka dni po powrocie do domu zauważysz ,że skóra dziecka zrobiła się żółta lub zażółcenie nie ustępuje zgłoś się do pediatry. Po zbadaniu stężenia bilirubiny najczęściej zlecona zostanie fototerapia. Polega ona na naświetlaniu promieniami ultrafioletowymi jak największej powierzchni skóry dziecka. Promienie rozkładają bilirubinę w skórze skąd następuje wydalanie z organizmu z moczem i żółcią.
Do fototerapii stosuje się lampy i materacyki fiberoptyczne w warunkach szpitalnych oraz lampy Bili Bed stosowane w domu. Fototerapia przeprowadzana jest w sposób ciągły z przerwami na karmienie. Podczas fototerapii należy kontrolować temperaturę ciała noworodka, stopień nawodnienia i stężenie bilirubiny. Do oceny bilirubiny służy bilirubilometr – urządzenie do pomiaru przezskórnego u noworodków co pozwala zmniejszyć konieczność pobierania krwi do badania laboratoryjnego. Celem wczesnego wdrożenia leczenia żółtaczki jest uniknięcie powikłań, przede wszystkim pochodzących z ośrodkowego układu nerwowego.