Czy wiesz że
Zapoznaj się z przygotowanymi przez nas materiałamiPierwsza kąpiel
Już niebawem powitasz na świecie swojego Maluszka i z pewnością zastanawiasz się, jak najlepiej o niego zadbać. W naszej rubryce dowiesz się jak właściwie pielęgnować dziecko. Zapraszam do lektury.
Jak myślisz kiedy powinnaś wykonać pierwszą kąpiel?
Z pierwszą kąpielą nie ma co się zbytnio spieszyć. Poczekaj z tą czynnością co najmniej 3-4 dni od porodu. Ciało noworodka pokryte jest mazią płodową, która chroni go przed patogenami jeszcze zanim mama rozpocznie karmienie piersią. Przez pierwsze 2 dni, w czasie których dziecko przebywa najczęściej w szpitalu, maź zdąży się wchłonąć. Zazwyczaj po 2 dobach od porodu, mama i dziecko wychodzą ze szpitala. Wówczas dobrze jest dać dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji po 3-4 dniach wykąpać noworodka.
Czego będziesz potrzebowała do kąpieli?
- wanienka
- delikatny płyn a najlepiej emolient do kąpieli niemowląt
- miękki duży ręcznik
- termometr do wody
- ubranie
- pieluszka
- waciki
- miękka szczoteczka do czesania
Kąpiel noworodka - porady
- Mycie tak małego dziecka bardziej przypomina ochlapywanie niż szorowanie. Musisz zachować szczególną delikatność względem wrażliwej skóry maluszka. Najlepiej kąpać wieczorem bo ciepła woda działa rozluźniająco i uspokajająco.
- Nie musisz myć dziecka zbyt często. Jeśli w prawidłowy sposób dbasz o higienę intymną dziecka w zupełności wystarczą kąpiele co 3 dni.
- Zapamiętaj, że najlepiej wykapać dziecko kiedy nie jest mocno głodne.
- Zadbaj o odpowiednie warunki. Wbrew pozorom, nie musisz koniecznie kąpać dziecka w łazience. Pokój będzie lepszym wyborem, jeśli maleństwo czuje się w nim bardziej komfortowo. Pamiętaj o tym, by w pomieszczeniu było ciepło - ok. 25 - 26 stopni Celsjusza.
- Przygotuj sobie wszystkie niezbędne rzeczy zawczasu, zanim jeszcze rozbierzesz dziecko. Gdy będziesz miał/a wszystko pod ręką, kąpiel zajmie Ci zaledwie kilka minut. Nie warto zbytnio przeciągać tej czynności. Przetrzymywanie dziecka w wodzie, która szybko się wychładza, może prowadzić do wyziębienia organizmu.
- Bardzo istotną kwestią jest odpowiednia temperatura wody. Najlepszą temperaturą dla noworodka będzie taka nieco powyżej temperatury ciała, czyli 37-38 stopni C.
- Wanienkę napełnij wodą do miej więcej 1/3 , woda nie może zalewać główki czy uszu dziecka, kikut pępowiny nie może być przykryty wodą.
- Kąpiel zacznij od polania brzuszka.
- Do mycia noworodka i niemowlęcia używaj dostosowanych do wieku kosmetyków. Nigdy nie używaj produktów przeznaczonych dla dorosłych! Mogą podrażnić delikatną skórę maluszka.
- Osuszanie skóry po kąpieli tylko przez dotyk miękkim ręcznikiem