Czy wiesz że
Zapoznaj się z przygotowanymi przez nas materiałamiBaby blues
Czym jest i jakie są jego objawy?
Według badań aż 80% kobiet po porodzie doświadcza zaburzeń nastroju, które najczęściej przyjmują formę smutku poporodowego, tzw. baby blues. Jest to naturalna reakcja organizmu na zmiany, które wydarzyły się w związku z urodzeniem dziecka: przede wszystkim spadek hormonów, oraz szeroko pojęty stres - związany z nową rolą matki, ale także wyczerpaniem fizycznym, czy bólem. Baby blues pojawia się między 3 a 5 dniem od porodu, kiedy następują największe wahania hormonalne i spada poziom progesteronu, estrogenu (które w ciąży wzrosły aż dziesięciokrotnie!) oraz kortyzolu. Stan ten powinien unormować się około dziesiątego dnia połogu.
Do objawów baby blues należą między innymi
- Zmienność nastrojów
- Zmęczenie
- Problemy z koncentracją
- Uczucie ciągłego smutku
- Płaczliwość
- Przytłoczenie obowiązkami i nową rolą mamy
- Brak cierpliwości
- Zaburzenia apetytu
- Rzadziej zaburzenia lękowe, ale też mogą wystąpić
Jak przetrwać baby blues?
Przede wszystkim daj sobie pomóc - organizacyjnie i emocjonalnie. Wsparcie najbliższych będzie w tych dniach nieocenione! Twój partner powinien być przygotowany na to, że pierwsze dwa tygodnie po porodzie będą dla Ciebie trudne. Porozmawiajcie o tym jeszcze przed narodzinami dziecka i przygotujcie się na to - zarówno mentalnie, jak i organizacyjnie. Pamiętaj, że zaraz po porodzie musisz dbać nie tylko o dziecko, ale koniecznie musisz zadbać o siebie - nawet, jeśli zupełnie Ci to nie w głowie, zrób to właśnie dla dobra dziecka. Nie obwiniaj się o nic i nie zapominaj, że proces nauki bycia matką trwa całe życie, nie wymagaj więc od siebie zbyt wiele. Znajdź czas na kąpiel, chwilę z książką, czy rozmowę z przyjaciółką. Tak, to może wydawać się abstrakcyjnym pomysłem, ale jest skuteczne. To tylko chwilowy etap, który za chwilę minie. Baby blues mija po kilku dniach, jednak niektórych kobiet stan przygnębienia i trudnych emocji nie mija, a po pewnym czasie pozwala na diagnozę pełnoobjawowej depresji według klasyfikacji ICD10 i DSM-IV. Zgodnie z nimi, depresja poporodowa pojawia się w ciągu pierwszych kilku tygodni od urodzenia dziecka, jednak wielu specjalistów podkreśla, że epizody depresyjne mogą pojawiać się nawet do roku od porodu.
Gdzie szukać pomocy?
- Poradnie Zdrowia Psychicznego – świadczą pomoc psychologiczną oraz psychiatryczną, realizowaną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Ośrodki Interwencji Kryzysowej
- Warto też zapytać w szkole rodzenia, do której uczęszczaliście, o polecenie dobrego specjalisty.